Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu, arama motoru sonuçlarında web sitenizin bulunmasını sağlayarak ziyaretçilerinizi arttırmak için yapılacak optimizasyon çalışmalarıdır. Genellikle Search Engine Optimizasyon yani SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarında en iyi performansı göstermesi için yapılan çalışmalardır. SERP yani arama motoru sayfasında daha iyi sıralama elde etmek istiyorsanız SEO çalışmalarından yararlanmalısınız. Bu doğrultuda SEO ile web sitenizin performansını arttırarak daha fazla ziyaretçi kazanabilirsiniz.

 

Web Siteniz İçin SEO Neden Önemli?

 

SEO’nun en temel amacı Google ya da çeşitli arama motorlarında kelime bazlı yapılan aramalarda web sitelerinizin en üst sıralara çıkmasını sağlamaktadır. Çünkü üst sıralarda bulunan web siteleri daha fazla tıklama almaktadır. Bu noktada bir SEO uzmanı ile web sitenizin geliştirilerek ilk sıralarda yer almasını sağlamak için bir strateji oluşturmalısınız. SEO çalışmaları bir uzmandan destek almadan gerçekleştirmeye çalışırsanız sitenize zarar verebilirsiniz.

SEO çalışmaları olmadan web sitenizin Google’da görünürlüğünü artırmanız mümkün değildir. Çünkü siz bu çalışmaları yapmıyorken rakipleriniz yapıyor. Bu da hedef anahtar kelimelerinizle yapılan aramaların rakiplerinizin üst sıralarda yer almasına neden olur. Sizin siteniz ise son sayfalarda bulunmaktadır.

 

 

Arama Motoru Optimizasyonu Hizmeti İle Size Ne Sunulur?

 

SEO danışmanımız ile sunduğumuz SEO hizmetinin kapsamından aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

 

Web Sitenizin Genel Yapısının İncelenmesi

Web sitenizin teknik olarak SEO’ya uygun olup olmadığının incelenmesi belirlenecek strateji için çok önemlidir. Sitenizde nasıl çalışmalar yapılmış, siteniz mobil uyumlu mu, hızı nasıl, kullanılan görsellerin kalitesi nasıl, kategori ve ürün açıklamalarınız var mı varsa yeterli mi gibi çeşitli konular incelenmektedir.

 

Sitedeki İçeriklerin İncelenmesi

Genel olarak sitenin incelenmesinden sonra sitenizdeki içerikler incelenmektedir. Sitenizde bulunan içeriklerin SEO uyumlu ve yeterli olup olmadığı incelenir. Bu durum revize ve yeni içerik önerilerinde bulunulur. Bu sayede sitenizdeki tüm içeriklerin SEO’ya uygun hale getirilmesi sağlanmaktadır.

Yazmak herkes için kolay bir iş değildir. Hatta profesyonel yazarlar bile zaman zaman yeni ve yaratıcı içerik üretmekte zorlandıkları bir durum olan yazar blokajı yaşarlar. Yine de önemli olan, kitlenizin Google’ın algoritmalarından önce geldiğini anlamaktır. İçeriğiniz kullanışlı, özgün ve yaratıcı olmalıdır.  Buna ne uygun içeriklerin üretimi ile SEO çalışmalarınıza katkı sağlıyoruz.

 

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması, SEO’nun bel kemiğidir. Web sitenizin hedef kitlesi doğrultusunda bir araştırma yaparak hangi kelimelerin trafik aldığını, hangi dönemlerde hangi kelimelerin kullanıldığını öğrenmek mümkündür. Bu noktada SEO uzmanımız sizler için web sitenize en uygun anahtar kelimeleri araştırarak tespit etmektedir.

 

Sektör ve Rakip Analizi

Tüm reklam çalışmalarında olduğu gibi sektör ve rakip analizi, SEO çalışmalarında da önemlidir. Sektörünüzdeki rakiplerin aramalarda hangi konumda olduğu, içeriklerinin yeterli olup olmadığı, ilk sayfada bulunan web sitelerinin nasıl çalışmalar yaptığının incelenmesi sağlanır.

Bazı durumlarda belirlenen anahtar kelime ile ilgili yazılan doğru, kapsamlı yazılar yoktur. Bu nedenle içeriği boş olan sayfalar dahi sıralama alabilmektedir. Rakiplerinizin bu durumda olması işinizi kolaylaştırır. Doğru çalışmalar ile ilk sıradaki yerinizi alabilirsiniz. Ancak rakiplerinizin güçlü olduğu kelimeler de ise daha fazla çalışma ile onları yakalamanız ve hatta geçmeniz gerekmektedir. Bu noktada SEO uzmanından destek almalısınız.

 

Site Dışı SEO Stratejileri

Site içi SEO olduğu kadar site dışı SEO da çok önemlidir. Bu noktada backlink gibi site dışı SEO çalışmaları ile yine belirlenen anahtar kelimelerde web sitenizin tanıtımının yapılması gerekmektedir. Site dışı SEO, web sitenizin dışarıdan desteklenmesi ile performansının artırılmasını sağlamaktadır. Site dışı SEO çalışmalarında en önemli faktör backlink gibi gözükse de başka etkenlerde bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Sosyal medyada gerçekleştirilen stratejik ve doğal paylaşımlar
  • Sosyal medyada yapılan reklamları
  • Google reklamları
  • Youtube
  • Yapılan PR çalışmalar
  • Sponsorlu bağlantı yani backlink çalışmaları

Bu çalışmalara da tıpkı site içi SEO’daki gibi özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sayede arama motoru optimizasyonu çalışmalarına doğrudan destek sağlanmaktadır. Sitenin temelinin en iyi şekilde atılmasının ardından yüksek kaliteli içerikler yayınlanarak dış stratejiler ile desteklenmesi gerekmektedir.

 

Diğer Ayrıntılar

SEO stratejinizin başarısı, azar azar Google ile puan toplayan birçok küçük ayrıntının birikmesidir. Gerçek şu ki, bir web sitesinin web arama motorlarında başarılı bir şekilde konumlanabilmesi için belirli özel konfigürasyonlara sahip olması gerekir. Bu noktada SEO çalışmalarınızda dikkat ettiğimiz diğer ayrıntılar şu şekildedir.

 

Meta Açıklama

Meta açıklama, arama sonuçlarında (SERP) görünen metindir. Bu açıklama SEO’nuzu doğrudan etkilemez. Ancak arama motorlarından aldığınız ziyaret sayısını etkilediği için önemli bir etikettir. Bu kapsamda SEO uzmanının meta açıklamaları, SEO için en uygun şekilde hazırlaması gerekmektedir.

 

Bağlantıların Özelleştirilmesi ve Bozuk Bağlantıların Düzeltilmesi

URL’lerinizi, web sitenizin her sayfasının içeriğine göre ve anahtar kelimelerinizi de içerecek şekilde özelleştirmemiz gerekmektedir. Bu sayede SEO’ya daha uygun bir web sitesine sahip olursunuz.

Bir web sitesini ziyaret ettiğimiz ve ardından 404 hata sayfasıyla karşılaştığımız kesinlikle çoğumuzun başına gelmiştir. Bu kırık bağlantılar sadece can sıkıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda SEO çabalarınıza da zarar verebilmektedir. Ziyaretçileriniz kopuk bağlantılara sahip olduklarını keşfettiklerinde, diğer sayfalara göz atmaya devam etmek istemeyeceklerdir. Ziyaretçileriniz sitenizde daha az zaman harcarsa, web arama motorları iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamadığınızı varsayar ve web sitenizi düşürür.  Bu nedenle, bu bağlantıları kalıcı olarak veya ara sıra etkin olan diğer sayfalara yönlendirerek düzeltilmesi önemlidir.

Siz de arama motoru optimizasyonu konusunda profesyonel bir destek arıyorsanız doğru adrestesiniz. Alanında uzman ekibimizden destek almak için bizimle iletişime geçebilir ve web sitenizi üst sıralara çıkarabilirsiniz.