Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, teknolojinin gelişmesi ve insan hayatında önemli bir yere sahip olması ile birlikte giderek talep gören bir hizmettir. Reklam çalışmaları insanın olduğu her yerde yapılmaktadır. Sosyal medyanın insanlar tarafından yoğun bir şekilde talep gördüğü düşünüldüğünde markaların reklam çalışmaları için kaçınılmaz bir yer olduğunu ifade edebiliriz. İşte bu nedenle markaların sosyal medya hesaplarını hedef kitlelerine göre yöneterek onları etkilemeleri gerekmektedir.

 

 

Markaların sosyal medya hesaplarının kişisel hesaplar gibi yönetilmemesi çok önemlidir. Genelde markalar, sosyal medyayı zaten herkes biliyor ve kullanıyor düşüncesi ile bu alanda uzman olmayan kişilere, çalışanlarına sosyal medya hesaplarını emanet ediyor. Ancak bu son derece yanlıştır. Sosyal medyanın kesinlikle profesyonel bir şekilde ve bu alanda uzman kişiler tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Peki, sizlere sunduğumuz sosyal medya yönetimi hizmetinin kapsamı nedir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

 

Sosyal Medya Yönetimi Kapsamı

 

Sosyal Medya Rakip Analizi

Dijital mecralar, sürekli değişen ve gelişen mecralardır. Bu noktada sosyal medya da hızlı bir şekilde gelişerek yüksek rakamlı etkileşimlerin olduğu bir mecraya dönüşmüştür. Rakiplerinizden sıyrılabilmek için rakiplerinizin ne yaptığını, nelerde başarılı olduğunu, nelerde başarısız olduğunu sizler için analiz ediyoruz. Bu sayede sosyal medya içerik planlamasını oluşturabiliyoruz.

 

Hedef Kitle Analizi

Hedef kitle analizi tüm reklam çalışmalarının bel kemiğini oluşturmaktadır. Bu nedenle hedef kitlenizi belirleyip analiz ederek nelerden hoşlandığını, hangi gönderileri beğendiğini, hangi gönderilerin ilgisini çekmediğini belirleyebiliyoruz. Bu sayede hedef kitlenizi en iyi şekilde yakalamak için bir strateji geliştiriyoruz.

 

İçerik Planlaması

Gerçekleştirilen analiz çalışmaları doğrultusunda sosyal medyada nasıl içerikler paylaşılacağı, içeriklerin paylaşım yoğunluğu ve zamanı, tasarımların ve metinlerin nasıl olacağı, hangi dilin kullanılacağı, hangi söylemlerden uzak durulacağı gibi konular belirlenmektedir.

Bunların belirlenmesi ile birlikte rakiplerinizden sıyrılarak hedef kitlenize ve pazarınıza en uygun içerikleri tasarlıyor ve planlıyoruz. İçeriklerin doğru bir şekilde planlanması ve tüketicilerin üzerinde bir etki yaratması için profesyonel bir strateji belirlenmesi çok önemlidir.

 

Yorum ve Mesaj Yönetimi

Sosyal medya sadece post ve gönderi paylaşımından ibaret değildir. Markayı marka yapan takipçilerdir. Bu nedenle gelen yorum ve mesajlara cevap verilmesi çok önemlidir. Potansiyel tüketicilerin mesaj ve yorumlarına cevap vermek onların kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacaktır. Olumsuz yorum ve mesajlara dahi saygı çerçevesinde ve doğru bir şekilde cevap verilmesi gerekmektedir. Bu sayede tüketicilerin kendini özel hissetmesi sağlanır. Bu da marka sadakatini etkileyen önemli bir unsurdur.

 

Sponsorlu Sosyal Medya Reklamları

Gerçekleştirilen içerik paylaşımları ve hikaye paylaşımlarının yanı sıra Facebook ve Instagram’ın sunduğu ücretli reklamların avantajlarından da faydalanmak gerekmektedir. Belirli dönemlerde markanın hedef kitlesine ve ürün, hizmetlerine göre sponsorlu reklam çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Bu sayede takipçiniz olmayan, keşfet de markanıza rastlamayan ancak markanızın ilgi alanına girdiği kullanıcıları da bulmak mümkündür. Ücretli sosyal medya reklamlarına ödenen ücret, marka tarafından belirlenmektedir. Bu sayede dilerseniz yüksek bütçe, dilerseniz düşük bitçe ile reklam çalışması oluşturabiliriz.

 

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Markanıza Ne Sağlar?

 

Daha önce sosyal medya yönetiminin neden profesyonel bir şekilde yapılması gerektiğinden kısaca bahsettik. Bu doğrultuda profesyonel bir sosyal medya yönetiminin markanıza neler sağlayacağından aşağıdaki gibi bahsedebiliriz:

  • Sosyal medyanın tüketici davranışları üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Bu nedenle profesyonel bir yönetim hizmeti ile yeni müşteriler kazanabilirsiniz.
  • Günümüzde her şey artık dijital. Bu nedenle marka ve ürünlerin tanıtımını yapmak için geleneksel yöntemler eskisi kadar talep görmüyor. TV ve açık hava reklamlarının çok daha kısıtlı bir kitlesi bulunurken sosyal medyada çok daha geniş bir alana hitap edebilirsiniz. Ayrıca sosyal medyanın birim başı maliyeti çok daha düşüktür.
  • Hedef kitlenizi belirli bir coğrafya da sınırlamak zorunda değilsiniz. Dünya çapında müşteriler ile buluşarak çok ciddi bir müşteri portföyü elde edebilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz müşteri portföyünün yanı sıra müşterilerinizde çok daha yüksek bir marka sadakati oluşturabilirsiniz.
  • Geleneksel reklam çalışmalarının etkisi çok daha yavaş bir şekilde görülmektedir. Sosyal medya da kısa bir süre içerisinde hedef kitlenize ulaşarak etkisini test edebilirsiniz.

Siz de profesyonel sosyal medya yönetiminin sağladığı avantajlardan yararlanmak istiyorsanız bu alanda uzman bir şekilde hizmet veren firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.